ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ქართული , მათემატიკა, ბუნება
გაკვეთილის მთავარი თემა: მზე ყველას ეყოფა
სწავლების საფეხური:II კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 18
გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 45 წუთი
გაკვეთილის მიზანი:
- ( ქართული) კითხვის მხარეების სრულყოფა, კრიტიკული აზროვნების განვითარება, აზრის წერილობით ჩამოყალიბება
- (ბუნება) წელიწადის დროების ჩამოთვლა,თვეების ჩამოთვლა წელიწადის დროების მიხედვით,სეზონის გამოსახვა პანტომიმის საშუალებით.
- (მათემატიკა) სურათის მიხედვით ამოცანის შედგენა და ამოხსნა
რესურსები: პროექტორი, ბუკი, წებოვანი ქაღალდები, დაფა, სახელმძღვანელოების ავთორები: ნ. მაღლაკელიძე,თ. ვეფხვაძე, მ. ბლიაძე
გაკვეთილის მსვლელობა: საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ
I აქტივობა–გამოწვევა 3 წთ
კლასს ვაჩვენებ ქისას და ვთხოვ ამოიცნონ რა დევს ქისაში. ქისაში დათუნია აღმოჩნდება და წებოვან ქაღალდებზე ერთი სიტყვით ახასიათებენ როგორია დათვი მოთხრობის მიხედვით, წებოვან ქაღალდებს აწებებენ დაფაზე.
II აქტივობა–გამოკრებით კითხვა 5 წთ
III აქტივობა 3 წთ
ვთხოვ მოსწავლეებს დამეხმარონ კროსვორდის შევსებაში–ტექსტში მოძებნონ სამასოიანი სიტყვები და მიკარნახონ.
V აქტივობა 3 წთ
პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებ მოსწავლეებ სმზის სისტემას.მოსწავლეები არკვევენ როგორ მოძრაობს დედამიწა მზის გარშემო და თავისი ღერძის გარშემო, რისი საშუალებით ვიღებთ დღე–ღამეს და სეზონებს.
VI აქტივობა 2 წთ
ვთხოვ მოსწავლეებს ჩამოთვალონ სეზონები და თვეები
VII აქტივობა–წყვილებში მუშაობა 2წთ
ბარათებზე უნდა შემოხაზონ სეზონის შესაბამისი თვეები
VIII აქტივობა– ჯგუფური მუშაობა 7 წთ
კლასს ვყოფ ოთხ ჯგუფად, თითეული ჯგუფი არჩეული სურათის მიხევით შეადგენს ამოცანას, ამოხენის და გააკეთებს პრეზენტაციას
IXაქტივობა 6 წთ
ვთხოვ თითეულ ჯგუფს პანტომიმისა და მიმიკის საშუალებით გააცოცხლონ წელიწადის დროები.
Xაქტივობა–ენობრივ მასალაზე დაკვირვება 3წთ
მზე ანათებს– დაუსვით კითხვები
XIაქტივობა 5 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ დავუბრუნდეთ დაფაზე დაკრულ წებოვან ქაღალდებს. მოსწავლეები არკვევენ უმეტესობის აზრით როგორია დთუნია. მოსწავლეებს ვუსვამ მეორე დონის კითხვებს
გაკვეთილის მსვლელობა: საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ
I აქტივობა–გამოწვევა 3 წთ
კლასს ვაჩვენებ ქისას და ვთხოვ ამოიცნონ რა დევს ქისაში. ქისაში დათუნია აღმოჩნდება და წებოვან ქაღალდებზე ერთი სიტყვით ახასიათებენ როგორია დათვი მოთხრობის მიხედვით, წებოვან ქაღალდებს აწებებენ დაფაზე.
II აქტივობა–გამოკრებით კითხვა 5 წთ
- სად ცხოვრობდა დათუნია?
- როგორი იყო იგი?
- რა დახმარება გაუწია ბებერმა მუხამ?
- რა უხაროდა ტყეს?
ვთხოვ მოსწავლეებს დამეხმარონ კროსვორდის შევსებაში–ტექსტში მოძებნონ სამასოიანი სიტყვები და მიკარნახონ.
V აქტივობა 3 წთ
პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებ მოსწავლეებ სმზის სისტემას.მოსწავლეები არკვევენ როგორ მოძრაობს დედამიწა მზის გარშემო და თავისი ღერძის გარშემო, რისი საშუალებით ვიღებთ დღე–ღამეს და სეზონებს.
VI აქტივობა 2 წთ
ვთხოვ მოსწავლეებს ჩამოთვალონ სეზონები და თვეები
VII აქტივობა–წყვილებში მუშაობა 2წთ
ბარათებზე უნდა შემოხაზონ სეზონის შესაბამისი თვეები
VIII აქტივობა– ჯგუფური მუშაობა 7 წთ
კლასს ვყოფ ოთხ ჯგუფად, თითეული ჯგუფი არჩეული სურათის მიხევით შეადგენს ამოცანას, ამოხენის და გააკეთებს პრეზენტაციას
IXაქტივობა 6 წთ
ვთხოვ თითეულ ჯგუფს პანტომიმისა და მიმიკის საშუალებით გააცოცხლონ წელიწადის დროები.
Xაქტივობა–ენობრივ მასალაზე დაკვირვება 3წთ
მზე ანათებს– დაუსვით კითხვები
XIაქტივობა 5 წთ
მოსწავლეებს ვთხოვ დავუბრუნდეთ დაფაზე დაკრულ წებოვან ქაღალდებს. მოსწავლეები არკვევენ უმეტესობის აზრით როგორია დთუნია. მოსწავლეებს ვუსვამ მეორე დონის კითხვებს
- რატომ გაბრაზდა დათუნია?
- მუხამ როგორ გადაუხადა სამაგიერო?
- როდის დაუბრუნა მან სითბო დათუნიას?
- როგორ მიხვდა დათუნია თავის შეცდომას?
- რისი თქმა სურს მწერალს?
XIIაქტივობა –საშინაო დავალება 2 წთ
აქტივობის რვეულიდან 3,4, დავალება
გაკვეთილის შეფასება: რით იყო აღსანიშნავი დღევანდელი დღე? რა მოგეწონათ და რა არ მოგეწონათ?
თვითშეფასება:ჩატარებული გაკვეთილით კმაყოფილი ვარ. დასახულ მიზანს მივაღწიე.
No comments:
Post a Comment